info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Codramol 400 mg (ibuprofen)

Çmimi:601.00 L

Bustina me përmbajtje ibuprofeni për qetësimin e dhimbjeve dhe uljen e inflamacionit
Kuti x 20 bustina

Stock: Ka stok

Informacion shtesë

Action

, ,

Brand

Formulation

Masa

20 bustina

Suitable For

Përshkrimi

Codramoli i përket grupit të barnave të quajtur AIJS (anti-inflamatorë josteroide).

Indikohet në trajtimin e :
-dhimbjeve të kokës, dhimbjeve të dhëmbit, dhimbjeve pas kryerjes së proçedurave kirurgjikale;
-në raste temperature;
-në artrit reumatoid, në spondilit ankilozant, në artrozë, në sëmundje reumatike, në patologji të kockave të shoqëruara me dhimbje dhe enjtje.

Mos përdorni Codramol nëse:
-jeni alergjik nga ibuprofeni ose nga ndonjëri prej përbërësve të tjerë të pranishëm në formulim;
-nëse jeni alergjik nga barna të tjerë të grupit AIJS:
-nëse keni ulçer në stomak ose hemorragji, nëse keni ulçer duodenale ose nëse vuani nga perforacioni në sistemin tretës;
-nëse keni insufiçencë kardiake;
-nëse jeni në tremujorin e fundit të shtatzënisë;
-nëse vuani nga sëmundje të rënda të mëlçisë ose/dhe veshkës.

Nëse keni probleme me zemrën, sëmundje cerebrale ose mendoni se mund të vuani nga këto patologji (për shembull, keni presion të lartë të gjakut, vuani nga diabeti, keni kolesterol të lartë ose jeni duhanpirës) duhet së pari të konsultoheni me mjekun ose farmacistin tuaj.
Ky lloj medikament mund të shkaktojë mbajtje të lëngjeve, veçanërisht në pacientët me insuficiencë kardiake dhe/ose presion të lartë të gjakut (hipertension).

Shtatzënia
Në disa raste marrja e barnave që përmbajnë ibuprofen është shoqëruar me rrezikun e anomalive kongjenitale/aborteve, prandaj administrimi i tij nuk rekomandohet gjatë tremujorit të parë dhe të dytë të shtatzënisë, përveç rasteve kur konsiderohet e domosdoshme. Në këto raste, doza dhe kohëzgjatja duhet të kufizohen në minimumin e mundshëm.
Në tremujorin e tretë, administrimi i ibuprofenit është kundërindikuar.

Ushqyerja me gji
Edhe pse vetëm sasi të vogla të medikamentt kalojnë në qumështin e gjirit, rekomandohet të mos merret ibuprofen për periudha të gjata gjatë ushqyerjes me gji.
Prandaj, nëse jeni shtatzënë ose ushqeni me gji, konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj përpara se të përdorni ndonjë medikament.

Medikamenti i mësipërm është një bar OTC, pra mund të merret pa rekomandim nga mjeku.
Përpara përdorimit të këtij medikamenti lexoni me kujdes fletëudhëzuesin e pranishëm në paketim, pasi ai përmban një informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Të rriturit dhe fëmijët mbi 14 vjeç: Rekomandohet të konsumojnë 1 bustinë Codramol çdo 8 orë. Nëse keni probleme gastrike pas pirjes së këtij medikament, shoqëroheni me qumësht ose konsumojeni gjatë vakteve ushqimore. Doza maksimale ditore është 3 bustina në ditë (1200 mg).
Në pacientët me artrit rheumatoid kërkohet dozë më e lartë, nuk rekomandohet të tejkaloni 6 bustina Codramol në ditë (2400 mg).

Nëse jeni mbi 65 vjeç, mjeku juaj mund të rekomandojë konsumimin e një doze më të ulët se doza normale. Ndiqni gjithmonë këshillën e mjekut.

Nëse keni probleme me veshkat ose mëlçinë, mjeku juaj mund të rekomandojë konsumimin e një doze më të ulët se doza normale. Ndiqni gjithmonë këshillën e mjekut.

Përbërësit

Ibuprofen
Lëndët ndihmëse: Argininë, Aspartam (E-951), Sheqer kompakt (Sukrozë), Bikarbonat natriumi, Sakarinë natriumi, Lauril Sulfat Natriumi, Shije mentoli (10.864580) Shenje mente (506041TP0504) përmban amidon misri pa gluten, Ujë i Purifikuar.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping