info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Calixam cream 10 mg/g (piroksikam)

Çmimi:1,310.00 L

Trajtim lokal kundër dhimbjes dhe inflamacionit
Tub 100 g

Stock: Ka stok

SKU: 4495862
Etiketa: ,

Informacion shtesë

Action

,

Brand

Formulation

Masa

100 g

Suitable For

Përshkrimi

Kremi Calixam përmban përbërësin aktiv piroksicam, që bën pjesë në grupin e barnave anti-inflamatorë jo-steroidë (NSAID). Këto barna përdoren për të lehtësuar dhimbjen dhe inflamacionin.
Piroksikami bllokon prodhimin e prostaglandinave dhe për këtë arsye është efektiv në reduktimin e inflamacionit dhe lehtësimin e dhimbjes.

Indikimet:
– Kremi Calixam përdoret për të lehtësuar dhimbjen dhe inflamacionin lokal në lëndime të ndryshme të muskujve, nyjeve, tendinave dhe ligamenteve, si në vijim:
* Osteoartriti në kyçe si gjuri, kyçet e dorës ose kyçet e këmbës.
* Inflamacion i indit rreth një kyçi (periartrit), për shembull shpatulla e ngrirë.
* Epikondilit.
* Inflamacion i tendinit (tendinitis).
* Ndrydhje dhe/ose tendosje muskulare.

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji
Mos e përdorni Calixam krem nëse jeni duke ushqyer me gji ose nëse jeni shtatzënë, pasi siguria e tij gjatë kësaj periudhe nuk është vërtetuar.

Efektet anësore të zakonshme:
– deskuamimi i pityroidit;
– eritemë;
– skuqje e lëkurës;
– acarim lokal;
– kruarje;
– irritime në zonën e aplikimit.

Përpara përdorimit të këtij bari lexoni me kujdes fletëudhëzuesin e pranishëm në paketim, pasi ai përmban një informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Rekomandohet të aplikohet 1 gram krem në zonën problematike, 2-3 herë në ditë.
Masazhojeni me lehtësi deri në absorbim të plotë nga lëkura.
Tek fëmijët përdoret në raste të rralla, vetëm kur e ka gjykuar mjeku përkatës.
Vetëm për përdorim të jashtëm.

Përbërësit

piroxicam, stearic acid, decyl oleate, macrogol cetostearyl ether 12, macrogol cetostearyl ether 20, methyl parahydroxybenzoate, propyl parahydroxybenzoate, self-emulsifying glyceryl monostearate, stearyl aclohol + ceteareth-20, polysorbate 80 +vetyl acetate + acetylated lanolin alcohol, propylene glycol, sodium hydroxide, essence, purified water

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping