info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Cadtre Bustine (kalçium, vitaminë D3)

Çmimi:580.80 L

Medikament OTC që kombinon vitaminën D3 me kalçiumin
Kuti x 30 bustina

Stock: Ka stok

SKU: 000048
Etiketa: , , ,

Informacion shtesë

Brand

Formulation

Masa

30 bustina

Suitable For

Përshkrimi

Cadtre është me medikament OTC që kombinon vitaminën D3 me kalçiumin.

Indikimet:
– korrigjimi i defiçiencës së vitaminës D dhe kalçiumit tek të moshuarit;
– marrja e kalçiumit dhe vitaminës D tek personat që vuajnë nga osteoporoza dhe që kanë defiçiencë të kalçiumit dhe vitaminës D (terapi bashkë-shoqëruese), ose tek pacientët që janë të predispozuar për të patur defiçiencë të kalçiumit dhe vitaminës D.

Kundërindikimet:
– hiperkalçemi, hiperkalçiuri;
– nefrolitiazë;
– mosfunksionim i veshkave;
– tek personat që nuk lëvizin (personat e imobilizuar), që vuajnë nga hiperkalçiuria dhe hiperkalçemia;
– mbindjeshmëri nga ndonjëri prej përbërësve;
– shtatzënia dhe ushqyerja me gji;
– tek personat që vujane nga fenilketonuria.

Shtatzënia dhe ushqyerja me gji
Për shkak të sasië së lartë të vitaminës D nuk duhet të përdoret në shtatzëni dhe gjatë ushqyerjes me gji.
Gjatë shtatzënisë mbidozimi me cholecalciferol duhet të evitohet.

Efekte të mundshme anësore:
– konstipacion, fryrje, të përzjera, dhimbje në stomak, diarre;
– hiperkalçiuri, hiperkalçemi.

Përdorimi

Rekomandohet të konsumohet 1 bustinë në ditë.
Hidhni përmbajtjen e bustinës në një gotë me ujë dhe përzjejeni derisa të tretet plotësisht.
Preferohet të konsumohet mbas vaktit ushqimor.
Përdoret vetëm nga të rriturit.

Përbërësit

Calcium Carbonate,Cholecalciferol Citric acid, aspartame, sodium saccharinate, orange flavor, maltodextrin, yellow orange S

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping