info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • BLACK FRIDAY OFERTA | OFERTAT MË TË MIRA TË VITIT | Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Brufen 200 mg bustinë (ibuprofen)

Çmimi:492.00 L

Bustina me përmbajtje ibuprofeni në dozën 200 mg
Kuti x 20 bustina

Stock: S’ka stok

Informacion shtesë

Action

, ,

Brand

Formulation

Masa

20 bustina

Suitable For

Përshkrimi

Përbërësi aktiv: ibuprofen

Indikimet
Brufeni indikohet për efektet analgjezike dhe anti-inflamatore në trajtimin e artritit reumatoid (përfshihet dhe artriti reumatoid Juvenil ose sëmundja Still), osteoartritit, spondilit ankilozant ose artropati të tjera jo reumatizmale.
Në trajtimin e sëmundjeve reumatike jo-artikulare, Brufeni indikohet në rastet e kapsulitit (ngrirja e shpatullës), bursitit, tendinitit, dhimbjes së mesit, ndrydhjet apo sforcimet.
Brufeni për shkak të efektit analgjezik indikohet të përdoret në rastet e dhimbjeve të lehta në të moderuara si dhimbje menstruale, dhimbje dhëmbi, dhimbje koke, migrenë.

Kundërindikimet
Brufeni kundërindikohet të përdoret tek pacientët që kanë mbindjeshmëri nga lënda aktive apo lëndët ndihmëse.
Nuk duhet të përdoret nga persona që kanë patur më herët reaksion mbindjeshmërie nga ibuprofeni, aspirina ose anti-inflamatorë jo-steroidë të tjerë.
Brufeni kundërindikohet te personat që kane histori të perforimit ose hemorragjive gastro-intestinale, të lidhura me marrjen e anti-inflamatorëve josteroidë të tjerë. Brufeni nuk duhet të përdoret te pacientët me ulçer aktive, ulçer të përsëritur ose që kanë hemorragji gastro-intestinale.
Brufeni nuk duhet të merret nga personat që bëjnë shpesh episode hemorragjie.
Ai është i kundërindikuar te personat me insufiçencë kardiake, insufiçencë hepatike apo renale.
Kundërindikohet të përdoret në tremujorin e tretë të shtatzënisë.

Brufeni eleminohet në sasi të vogël në qumështin e gjirit, prandaj nëse është e mundur përdorimi i tij gjatë ushqyerjes me gji duhet të shmanget.

Efektet anësore
Si të gjithë barnat e tjerë dhe Brufen mund të çojë në shfaqjen e efekteve anësore dhe pse jo të gjithë i manifestojnë ato.
Ndër efektet anësore më të shprehura përmendim:
a) efektet në traktin gastro-intestinal: ulçerë peptike, perforim, hemorragji gastro-intestinale në disa raste dhe fatale mund të ndodhin. Të përzjera, të vjella, diarre, fryrje, konstipacion, dispepsi, dhimbje abdominale, melaena, hemorragji intestinale, gastrit, ulçer duodenale, ulçer gastrike janë vënë re të ndodhin.
b) efektet në sistemin imunitar: janë shfaqur reaksione mbindjeshmërie mbas konsumimit të AIJS-ve. Konsistojnë në reaksione alergjike jospecifike dhe anafilaktike, reaksione në traktin respirator (astmë e rënduar, bronkospazma, dispne), çrregullime në lëkurë (kruarje, urtikarie, purpur, angioedemë dhe shumë rrallë eritemë multiformë, sindroma Steven-Johnson dhe nekrozë epidermale).
c)efekte në sistemin kardiovaskular dhe vaskular: edemë, hipertension, insufiçencë kardiake.

Ibuprofeni metabolizohet në mëlçi dhe eleminohet nëpërmjet veshkës.

Medikamenti i mësipërm është një bar OTC, pra mund të merret pa rekomandim nga mjeku.
Përpara përdorimit të këtij medikamenti lexoni me kujdes fletëudhëzuesin e pranishëm në paketim, pasi ai përmban një informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi këshillohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Merrni një ose dy bustina Brufen 200 mg, çdo 4-6 orë nëse është e nevojshme.
Marrja e dozave më të mëdha se 400 mg përnjëherësh, nuk e shton efektin analgjezik.
Mos merrni më shumë se 6 bustina (2400 mg) në 24 orë.

Fëmijët me peshë 30-39 kg (8-12 vjeç) mund të marrin nëse është e nevojshme 1 bustinë çdo 6-8 orë.
Mos të marrin më shumë se 3 bustina në 24 orë.

Përbërësit

Ibuprofen (200 mg), malic acid, saccharin sodium (E954), sucrose, povidone, sodium bicarbonate, anhydrous sodium carbonate, orange flavor and Sodium lauryl sulfate

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping