info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

 • Transport FALAS në Tiranë dhe FALAS kudo në Shqipëri për porosi 4000 L | Dërgesë e shpejtë në adresë | Paguaj Cash në dorëzim ose me kartë debiti/krediti

Brufen 100 mg/5ml shurup (ibuprofen)

Çmimi:222.00 L

Medikament OTC me përmbajtje ibuprofeni
Flakon 100 ml

Stock: Ka stok

Informacion shtesë

Action

, ,

Brand

Formulation

Masa

100 ml

Suitable For

Përshkrimi

Shurupi Brufen i përket një grupi medikamentesh të quajtura anti-inflamatorë jo steroidë.
Mund të përdoret për të lehtësuar dhimbjen dhe për të pakësuar inflamacionin në kushte të tilla si osteoartriti, artriti reumatoid (përfshirë artritin reumatoid të mitur ose sëmundjen Still), artritin e shtyllës kurrizore, spondilitin ankilozant, nyjet e fryra, shpatullën e ngrirë, bursitin, tendinitin, tenosinovitin, dhimbjet e shpinës, ndrydhjet dhe tendosjet.
Shurupi Brufen mund të përdoret gjithashtu për të trajtuar situata të tjera mjekësore të shoqëruara me dhimbje, si dhimbje dhëmbi, dhimbje pas operacionit, dhimbje menstruale dhe dhimbje koke, duke përfshirë migrenën.
Mund të përdoret gjithashtu për trajtimin afatshkurtër të etheve tek fëmijët mbi moshën 1 vjeç.

Përbërësi aktiv në shurupin Brufen është ibuprofeni. Çdo 5 ml shurup Brufen përmban 100 mg ibuprofen.

Nëse merrni më shumë shurup Brufen sesa duhet
Nëse keni marrë më shumë shurup Brufen sesa duhet, ose nëse fëmijët e kanë marrë këtë medikament rastësisht, kontaktoni gjithmonë një mjek ose spitalin më të afërt për të marrë një opinion mbi rrezikun dhe këshilla për veprimet që duhen ndërmarrë.
Simptomat mund të përfshijnë të përziera, dhimbje stomaku, të vjella (mund të jenë me vija gjaku), dhimbje koke, zhurmë në vesh, konfuzion dhe lëvizje të dridhura të syve. Në doza të larta, janë raportuar përgjumje, dhimbje gjoksi, palpitacione, humbje e vetëdijes, konvulsione (kryesisht te fëmijët), dobësi dhe marramendje, gjak në urinë, ndjenjë e trupit të ftohtë dhe probleme me frymëmarrjen.

Ky është një medikament OTC, kështu që mund të merret pa rekomandimin e mjekut.
Përpara se të përdorni këtë medikament, lexoni me kujdes fletë-udhëzuesin që gjendet në paketim pasi përmban informacion më të detajuar.
Për çdo paqartësi konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.

Përdorimi

Gjithmonë konsumoni shurupin Brufen saktësisht siç ju ka thënë mjeku.
Nëse nuk jeni të sigurt, referojuni etiketës në kuti ose konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj.
Sigurohuni që shishja të jetë tundur plotësisht përpara përdorimit.
Mund të konsumohet me ose pa ushqim.

Rekomandohen dozat e mëposhtme ditore:
-Të rriturit dhe fëmijët mbi 12 vjeç – Doza e zakonshme është 4 deri në 6 lugë (5 ml) të marra tri herë në ditë. Mjeku juaj mund të zgjedhë ta rrisë ose zvogëlojë këtë dozë në varësi të sëmundjes për të cilën po trajtoheni; por jo më shumë se 24 lugë (120 ml/2400 mg) brenda një dite.
-Fëmijët – Shurupi Brufen NUK duhet të merret nga fëmijët me peshë më të vogël se 7 kg. Kur përdoret për trajtimin e etheve, shurupi nuk duhet të përdoret për një kohë të gjatë ose t’u jepet fëmijëve nën moshën 1 vjeç.
Doza e zakonshme tek fëmijët është 20 mg për kg peshë trupore çdo ditë, në doza të ndara:
-1-2 vjet: Një dozë 2.5 ml (50 mg) tre/katër herë në ditë.
-3-7 vjeç: Një dozë 5 ml (100 mg) tre/katër herë në ditë.
-8-12 vjeç: Dy doza 5 ml (200 mg) tre/katër herë në ditë.
Mjeku mund të zgjedhë të rrisë këtë dozë tek fëmijët me artrit reumatoid juvenil. Kjo dozë nuk duhet të kalojë 40 mg/kg peshë trupore në ditë (të ndara në intervale kohore të rregullta: çdo 6 ose 8 orë).

Përbërësit

ibuprofen, purified water, sucrose, glycerine, sorbitol, agar, citric acid monohydrate, sodium benzoate (E221), methyl hydroxybenzoate (E218), polysorbate 80, propyl hydroxybenzoate (E216), orange flavour, sunset yellow (E110)

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
Compare ×
Let's Compare! Continue shopping