info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

Për shkak të situatës së pandemisë së Covid-19, dërgesat në Kosovë janë pezulluar, deri në një njoftim të dytë.

ATC Çaj Jeshil Bio

Çmimi:L180.00

Camellia sinensis (green tea leaves)

80 g

Stock: In stock

Additional information

Brand

Përshkrimi

Gjethet e çajit jeshil përmbajnë ndër të tjera polifenole, substanca mjaft ushqyese për organizmin e njeriut. Përmbajtja e katekinave dhe teinës në gjethet e çajit e bëjne atë një antioksidant mjaft të mirë.
Shquhet për vetitë e tij në rënien në peshë dhe në uljen e kolesterolit. Është një anti – diabetik mjaft efikas dhe ndihmon në sëmundjet e lëkurës dhe parandalimin e rënies së flokëve .
Ruhet në vënde të thata larg dritës dhe lagështirës.

Përdorimi

Masa e një luge çaji hidhet në një xhezve me ujë (180 ml) dhe lihet të valojë për 5-6 minuta .
Hiqet nga zjarri dhe lihet të ftohet për 2-3 minuta të tjera e mbuluar me kapak.
Kullohet dhe hidhet në filxhan.
Mund të pihet i ëmbëlsuar me mjaltë ose sheqer sipas dëshirës.

Kujdes: Për shkak të përmbajtjes së teines në këtë çaj, rekomandohet të mos merren më shumë se 3-4 filxhanë çaji në ditë. Përdorimi i tepruar nga gratë gjatë shtatzënisë mund të jetë një problem.

Përbërësit

Camellia sinensis (green tea leaves).