info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

Për shkak të situatës së pandemisë së Covid-19, dërgesat në Kosovë janë pezulluar, deri në një njoftim të dytë.

ATC Çaj i zi Bio

Çmimi:L180.00

Çaji Rusit (camellia sinesis). 85 g.

Stock: In stock

Additional information

Brand

Përshkrimi

Gjethet e çajit të zi përmbajnë ndër të tjera polifenole, substanca mjaft ushqyese për organizmin e njeriut.
Përmbajtja e katekinave dhe teinës në gjethet e çajit e bëjnë atë një antioksidant mjaft të mirë.
Shquhet për vetitë e tij në rënien në peshë, në uljen e kolesterolit, është një anti-diabetik mjaft efikas, me vlera dhe që ndihmon në sëmundjet e lëkurës dhe në parandalimin e rënies së flokëve.
Ruhet në vende të thata larg dritës dhe lagështirës.

Përdorimi

Masa e një luge çaji hidhet në 200ml ujë dhe lihet të valojë për 3-4min.
Hiqet nga zjarri dhe lihet të ftohet për 3-4min të tjera e mbuluar me kapak.
Kullohet dhe hidhet në filxhan.
Për shkak të përmbajtjes së teines në këtë çaj, rekomandohet të mos merren më shumë se 3-4 filxhanë çaj në ditë.

Përbërësit

Çaj i zi (black tea)