info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

Për shkak të situatës së pandemisë së Covid-19, dërgesat në Kosovë janë pezulluar, deri në një njoftim të dytë.

ATC Çaj i mëlçisë Bio

Çmimi:L180.00

Përzierje bimore për mëlçinë e zezë

90 g

Stock: In stock

Additional information

Brand

Përshkrimi

Bimët e kombinuara në këtë çaj, përmirësojnë punën e mëlçisë në sajë të pranisë së qumështores dhe të lule basanit që nxisin veprimtarinë e mëlçisë.
Menta dhe njëmijëfletëshi janë kolagoge të fuqishëm, dhe si pasojë i krijojnë kushte të përshtatshme mëlçisë, për të punuar normalisht. Esenca e këtyre të fundit në sajë të veprimit spazmolitik dhe antiskeptik, liron spazmat, lehtëson dhimbjet e mëlçisë dhe përmirëson funksionin e saj.
Mustaqet e misrit dhe lëvorja e drunakuqit me efektet e tyre diuretike e laksative, pastrojnë në mënyrë të tërthortë mëlçinë nga lëndët e dëmshme.
Trëndafili i egër (në sajë të Vitaminave) zgjeron enët e gjakut nxit e rigjeneron indet e dëmtuara të mëlçisë.

Përdorimi

Një lugë gjelle nga përzjerja hidhet në një enë ku shtohet një gotë ujë që valon, lihet 10 min, kullohet dhe lihet veçantë.
Në mbetjen e përzjerjes shtohet një gotë me ujë dhe lihet të zjejë për 5 min.
Pasi ftohet, çaji kullohet dhe përzihet me çajin e hequr në fillim.
Pihen 2 gota me çaj në ditë. (Të ëmbëlsuara sipas dëshirës).
Kura vazhdon 7 ditë në rastet e terapisë ndihmëse dhe 15-30 ditë në rastet e mjekimit parandalues.

Përbërësit

Rrënjë qumështore, fletë mente, lule basani, njëmijëfletësh, mustaqe misri, lëvore drunakuqi, trëndafil të egër.