info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

Për shkak të situatës së pandemisë së Covid-19, dërgesat në Kosovë janë pezulluar, deri në një njoftim të dytë.

ATC Çaj Gjethe Sene Bio

Çmimi:L180.00

Çaj me përbërje gjethe sene.

65 g

Stock: In stock

SKU: ATC38
Tags: , , ,

Additional information

Brand

Përshkrimi

Fletët e senës në sajë të heterozideve antrokinotike që përmbajnë, nxisin jashtëqitjen në organizëm.
Sena është një bimë mjaft e njohur, efikase dhe e përdorshme që në kohët më të lashta kundër kapsllëkut. Në shumicën e rasteve çaji mund të ketë një veprim të vonuar meqënëse efekti laksativ shfaqet 10-12 orë pas pirjes së tij.

Përdorimi

Masa e një luge gjelle me gjethe sene, përvëlohet në ujë (masa e një gote normale). Përzjerja lihet deri sa të vaket dhe më pas kullohet dhe pihet e ëmbëlsuar me sheqer sipas dëshirës. Zakonisht çaji merret në darkë, përpara gjumit dhe efektet dallohen që ditën e nesërme.
Një çaj në darkë është më se i mjaftueshëm për një rregullim të jashtëqitjes.
Në rastet ku përdorimi i çajit jep dhimbje në pjesën e barkut (gastrointestinale) rekomandohet ulja e dozave në përgatitje dhe në përdorim. Çaji rekomandohet të përdoret për jo më shumë se dy javë në rast të kundërt rekomandohet këshillimi me mjekun tuaj.

Përbërësit

Gjethe sene