info@farmaon.al

+355 67 50 23 332

"Rr. Elbasanit", Tiranë

Për shkak të situatës së pandemisë së Covid-19, dërgesat në Kosovë janë pezulluar, deri në një njoftim të dytë.

ATC Çaj Anti-diabetik Bio

Çmimi:L180.00

Çaj me përzierje bimore natyrore për uljen e niveleve të sheqerit në gjak

100 g

Stock: In stock

Additional information

Brand

Përshkrimi

Përzierjre bimësh mjekësore që veprojnë drejtpërdrejt në uljen e sheqerit në gjak dhe tek gjëndrat në tërësi:
Qerbashi mjekësor ka veti hipoglicemuese.
Efekt kundër diabetit japin edhe gjethet e hithrës dhe boronicës.
Lëvoret e fasules në sajë të kripërave minerale dhe aminoacideve, krahas veprimit antidiabetik i japin çajit edhe veti diuretike e dliruese, të cilat përforcohen nga prania e rrënjës qumështore që nxit prodhimin e tëmthit.
Rrënja e gramit përmban triticinë që është e ngjashme me insulinën. Gjethet e mërsinës pakësojnë sasinë e sheqerit në gjak.

Përdorimi

Në masën e një filxhani ujë hidhen dy lugë çaji me përgatëse, që zjen ngadalë deri në vlim, për afro 5-10 minuta. Lihet, i mbuluar për 10-15 min.
Kullohet dhe mund të pihet i ngrohtë ose i ftohtë, sipas dëshirës. Rekomandohen 2-3 doza në ditë.

Përbërësit

Rrënjë grami, fletë ferre, fletë boronice, rrënjë qumështore, fletë hithre, kin fushe, gjethe mërsini, bar qerbashi, lule bliri,lëvore fasule etj.